1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 2011 roku dnia 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. 

W naszej szkole corocznie włączamy się w obchody tego dnia. W tym roku została zorganizowana wystawa, a na lekcjach historii i zajęciach z wychowawcami omawiane są zagadnienia związane z tym świętem.

Tekst i foto ZSP nr 4 – Artur Kielar