Ferie zimowe z UKS Reduta.

               W dniach 11- 17.02. 2023 r. tj. w pierwszym tygodniu ferii zimowych grupa 35 dzieci i młodzieży pod patronatem UKS „REDUTA” uczestniczyła w obozie profilaktyczno – rekreacyjnym w Poroninie. Pogoda tego roku była wyjątkowo piękna, słońce i śnieg, czego chcieć więcej.

Podczas wyjazdu zapewniono uczestnikom dużo atrakcji. Program realizowano pod kierunkiem kadry pedagogicznej: Pani B. Siwek – kierownika wyjazdu, oraz Pań wychowawczyń: A. Biegaj i E. Napiórkowskiej a także  innych specjalistów w zależności od odbywających się zajęć, w tym instruktorów narciarstwa i snowboardu.

Upowszechniano sporty zimowe, narciarstwo isnowboard w grupach podstawowej i zaawansowanej na stokach w miejscowości Poronin – Suche, Rusiń-ski, w Białce Tatrzańskiej na Kotelnicy oraz w Jurgowie

 Ponadto młodzież uczestniczyła w grach i zabawach na śniegu, kuliku saniami, zakończonego pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

Dzięki  udziałowi w obozie u uczestników pogłębiono wiedzę profilaktyczną na temat konsekwencji związanych z różnego rodzaju zagrożeniami, używkami, hejtem, depresją, ponadto wzmocniono przekonanie o możliwości radzenia sobie z naciskami społecznymi zachęcającymi do spożywania środków odurzających, poprawie uległa akceptacja własnego „Ja”, umiejętność współdziałania w grupie, oraz wszechstronny rozwój psychofizyczny. Zajęcia prowadzono w formie warsztatów profilaktycznych i   interpersonalnych oraz wplatano w szereg działań programowych. .

Pracy zespołowej i profilaktycznej sprzyjał relaks, którego nie zabrakło w czasie kąpieli z elementami odnowy biologicznej na basenach termalnych w Termach Zakopiańskich.

Podczas obozu grupa uczestniczyła także w wycieczce do Zakopanego, gdzie oglądano najbardziej popularne elementy tegoż miejsca w tym skocznię narciarską Wielką Krokiew, Krupówki, gdzie oprócz tradycyjnych pamiątkowych zakupów uczestnicy poszukiwali elementów folkloru góralskiego, podziwiali panoramę Tatr, poznawali architekturę i styl góralski.

W ośrodku natomiast, młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach artystycznych w ramach, których poznawano gwarę miejscową, stroje góralskie podczas warsztatów wyrobu serów góralskich.

Dodatkowo czas wypełniały rozgrywki w tenisa stołowego, piłkarzyki,  bilard, cymbergaj.

Uczestnicy obozu otrzymali pamiątkowe gadżety, a laureaci konkursów zdobyli tematyczne nagrody, które częściowo pozyskaliśmy od sponsorów – rodziców za co bardzo dziękujemy.

Dziękujemy także władzom miasta Nowy Dwór Mazowiecki za przekazanie dofinansowania z dotacji inwestycji związanych z realizacją zadania publicznego, które pozwoliło na częściowe sfinansowanie kosztów pobytu i wyżywienia  uczestników w ośrodku, a także Pani E. Boczkowskiej za merytoryczną oprawę, prezesowi UKS REDUTA  Panu S. Krzeczkowskiemu za pomoc w organizacji przedsięwzięcia, a także rodzicom, którzy sprawili swoim pociechom wiele radości.

Tekst i foto ZSP nr 4 – kierownik obozu B. Siwek