“Marsz z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka” – 20.11.2021.

Niech się wreszcie każdy dowie
i rozpowie w świecie całym,
że dziecko to także człowiek,
tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
którym za to należą się brawa,
chcąc wielu dzieci los zmienić,
spisali dla was mądre prawa.”
(M. Brykczyński)

         20 listopada to dzień szczególny dla wszystkich dzieci na całym świecie, bowiem upamiętnia podpisanie Konwencji Praw Dziecka gwarantującej takie same prawa wszystkim dzieciom bez wyjątku. Tego właśnie dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, podczas którego przypominamy za Januszem Korczakiem o tym, że „nie ma dzieci, są ludzie”, a prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Powinniśmy zatem pozbyć się niesłusznych przekonań o tym, że dziecko z uwagi za swoją niedojrzałość lub mniejsze doświadczenie czegoś „nie może” lub coś „powinno”. Godność oznacza, że człowiek, czy to duży czy to mały, jest wartością samą w sobie i przynależy ona każdemu człowiekowi.
          Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest bardzo ważnym dniem nie tylko dla najmłodszych, ale i dla dorosłych, ponieważ to właśnie oni nadzorują przestrzeganie tych praw oraz upowszechniają wiedzę na ich temat, a ich najważniejszą rolą jest wspieranie dzieci w rozwijaniu ich niepowtarzalnej osobowości przy poszanowaniu ich ludzkiej godności. Obchody tego dnia są bardzo potrzebne, również dlatego, że nie we wszystkich krajach prawa dzieci są respektowane.

         Z okazji 7 rocznicy Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka przypadającej w tym roku nasi uczniowie świadomi swoich dziecięcych praw ze względu na deszczową pogodę przemaszerowali korytarzami szkoły zaopatrzeni w transparenty, kolorowe baloniki i plakaty upowszechniające wiedzę na temat praw najmłodszych. W ten oto symboliczny sposób zjednoczyli się z całą społecznością dziecięcą.

          Nasi podopieczni znają swoje prawa oraz wiedzą, że w Polsce na ich straży stoi Rzecznik Praw Dziecka i że do niego mogą zwrócić się o pomoc w przypadku, gdy prawa te są łamane. Warto przy tym wspomnieć, że co roku Rzecznik Praw Dziecka organizuje konkurs plastyczny na najciekawsze prace dotyczące praw dziecka, do wzięcia udziału w którym gorąco zachęcamy!

Tekst i foto ZSP nr 4 – Izabela Szeliga-Nagel