„Maszeruje Wiosna w ręku trzyma kwiat, gdy go w górę wznosi zielenieje świat” – przedszkolaki z Twierdzy Modlin witają Wiosnę.

Wiosna to pora roku, kiedy wszystko budzi się do życia. Z dalekich krajów wracają ptaki, a w powietrzu czuć woń kwiatów. Po długich mroźnych dniach przychodzą słoneczne cieplejsze poranki, a na drzewach rozkwitają pąki. Wszystko to sprawia, że jesteśmy bardziej radośni i weseli, dlatego 21 marzec jest datą bardzo wyczekiwaną przez przedszkolaki. W naszym przedszkolu tradycją jest, że tego dnia uroczyście żegnamy Zimę i jednocześnie witamy Wiosnę. Każda dziewczynka i każdy chłopiec na znak solidarności i radości z przybycia kolorowej pory roku, ubrany jest na zielono. Ale za co tak naprawdę dzieci lubią zieloną Panią? Tego mogliśmy się dowiedzieć z przedstawienia w wykonaniu przedszkolaków, podczas którego królująca do tej pory Zima została zastąpiona przez radosną i kolorową Wiosnę. Jej magiczne zdolności oraz ogromna pracowitość sprawiły, że kwiatki rozkwitły pokazując swoje piękne płatki, słoneczko zaczęło mocnej grzać, a miś obudził się ze snu.
Poczuliśmy klimat nadchodzącej Wiosny, także za sprawą magicznego tańca kwiatów, ciepłych promienni słońca, pięknej dekoracji obrazującej starcie dwóch przeciwnych pór roku oraz wesołych piosenek i melodii. Aby przypieczętować moment odejścia kapryśnej i krnąbrnej Zimy na przedszkolnym placu spaliliśmy Marzanny – kolorowe kukły wykonane wspólnie w przedszkolnych salach. Podczas symbolicznego pożegnania mroźnej zimy towarzyszyły nam wesołe, wiosenne piosenki odśpiewane przez przedszkolaków. Ponad to każda grupa wyczarowała również różnymi technikami plastycznymi podobiznę Pani Wiosny. Przyjście nowej pory roku – wiosny, jest doskonałą okazją do tego by uzmysłowić dzieciom jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Niech wesołe śpiewy ptaków, brzęczenie owadów oraz rozkwitające intensywnymi kolorami kwiaty, staną się inspiracją, zarówno dla tych małych jak i dużych. Witaj Wiosno!

zdjęcia: M. Jurkiewicz – Łukasz
tekst: K. Kuczkowska