Międzynarodowy Dzień Tolerancji w Publicznym Przedszkolu nr 4.

Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej.  16.11.2020 r. przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim również zapisały się na kartach swojej małej historii, uczestnicząc w Obchodach Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o niepełnosprawnych dzieciach ,,Duże sprawy w małych głowach’’. Film pozwala ,,oswoić’’ się z niepełnosprawnością – dla wielu osób wciąż temat tabu. Pokazuje, jak otwarcie i bez strachu rozmawiać o dzieciach niepełnosprawnych, obala stereotypy i pomaga iść ,,małej głowie’’ (i niejednej ,,dużej’’) jeszcze dalej oraz dostrzec, że osoby niepełnosprawne nie składają się tylko ze swojej odmienności. Dzieci uczestniczyły również w tematycznej pogadance prowadzonej przez Panią psycholog mgr Martę Kaczmarek-Antos dotyczącej kształtowania u dzieci prawidłowych postaw społecznych, a w szczególności akceptacji odmienności innych, poszanowania cudzej godności i uwrażliwienia na uczucia innych.
Przedszkolaki wykazały ogromną wiedzę, wspaniałą postawę i dużą tolerancję, za co otrzymały medale. Jednym z zadań dzisiejszego dnia było narysowanie siebie. Połączone postacie utworzyły ,,Nić tolerancji’’, która ozdobi nasze przedszkole. To był świetny dzień!

Tekst: W. Fabek
Foto: mgr K. Kuczkowska