,,Moja miejscowość, mój region’’ – odwiedziny Baśki Murmańskiej w Publicznym Przedszkolu nr 4.

“Baśka Murmańska – biała niedźwiedzica,
Jeśli nie wierzysz, zapytaj rodzica.
Dawno temu do Twierdzy przybyła,
Wierna swym żołnierzom zawsze była.
W Bajecznej Krainie w tym tygodniu gościła,
Historię naszego miasta przedszkolakom przybliżyła.
Radości i tańców było tak wiele,
Że Baśka stwierdziła ,,To moi przyjaciele’’.
W podziękowaniu za miłe zaproszenie
Oraz oczywiście honorowe ugoszczenie,
W Zespole szlak swój utworzyła,
Listy i misie dla dzieci zostawiła.
Później malowała, tańczyła, śpiewała,
A na koniec medale dzieciom rozdawała.
Od tej pory wszystkie dzieci, w naszej ojczyźnie małej,
Już wszystko wiedzą o niedźwiedzicy białej”

Wychowanie patriotyczne i edukacja regionalna ma służyć kształtowaniu osobowości małego człowieka, postaw we własnym społeczeństwie, a także spraw związanych z miejscem tego społeczeństwa w świecie.  Swoje miasto, region i kraj dziecko powinno poznawać poprzez bezpośrednią obserwację, ciekawe spotkania, wycieczki.
Twierdza Modlin – nasza mała ojczyzna o międzynarodowej sławie, w której znajduje się Publiczne Przedszkole nr 4, to skarbnica wiedzy o postawach patriotycznych dla przedszkolaków.  W tym tygodniu dzieci poznały ciekawostki o naszej miejscowości oraz jej okolic, rozwinęły świadomość tożsamości narodowej, uwrażliwiły się na piękno regionu, poznały dzieje ,,Baśki Murmańskiej’’, którą zaprosiliśmy do Bajecznej Krainy.
Przez ostatni tydzień wszystkie przedszkolaki miały okazję szczegółowo zapoznać się z ,,Dziejami Baśki Murmańskiej’’. Nasza przygoda z historią rozpoczęła się od filmu edukacyjnego o białej niedźwiedzicy oraz prezentacji z informacją o tajemniczym szlaku, stworzonym na terenie całego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Zadaniem dzieci było podążanie za wskazówkami i odnajdywanie kolejnych postaci misia. Na końcu szlaku czekała na nich wspaniała niespodzianka – prawdziwa Baśka Murmańska! Przedszkolaki z wielką radością tańczyły i śpiewały wraz z nowo poznanym gościem. Następnie przygotowałyśmy wiele zajęć i zabaw związanych z naszym regionem. Dzieci wykonały prace plastyczne, oglądały oraz tworzyły albumy, nauczyły się piosenki o Baśce, słuchały opowiadań oraz ciekawostek o historii i charakterystycznych zabytkach w Modlinie Twierdzy.  W podziękowaniu za aktywny tydzień, otoczony wiedzą i zabawą, nasz gość rozdał przedszkolakom medale ,,Przyjaciela Baśki Murmańskiej’’.

Tekst: Weronika Fabek
Zdjęcia: wychowawcy grup