Niezwykła wycieczka do Krakowa i Bochni!

Czy Bolesław Wstydliwy był wstydliwy?

Czy kopalnia soli w Bochni jest najstarsza w Polsce?

Ile lat ma smok wawelski?

Czy w Krakowie jest dom Jana Długosza?

W jaki sposób Kazimierz Wielki sfinansował rozbudowę Polski?

W dniach 2-4 listopada 2022 klasy 6 i 7 zwiedziły Bochnię i Kraków. Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń i umożliwiła zdobycie wiadomości o kulturze i historii małopolski.

Pierwszego dnia zobaczyliśmy najstarszą w Polsce kopalnię soli w Bochni, którą założył książę Bolesław Wstydliwy przy nieocenionej pomocy swojej żony Kingi. Naszą trasę turystyczną z ekspozycją multimedialną rozszerzyliśmy o dodatkową atrakcje podziemna – przeprawę łodzią przez solne jezioro .

Kolejny dzień to zwiedzanie Krakowa. Wraz z przewodnikiem dotarliśmy na Rynek Główny stolicy Małopolski. To turystyczne serce miasta pełne zabytków, atrakcji i miejsc wartych zobaczenia, dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń. Niesamowite wrażenie budzi Kościół Mariacki – jeden z najważniejszych zabytków Krakowa. Ta świątynia wywołuje zachwyt nie tylko z zewnątrz. W swoich wnętrzach kryje bowiem same skarby. Jednym z nich jest słynny gotycki Ołtarz Mariacki Wita Stwosza. Wsłuchaliśmy się w dźwięki hejnału mariackiego. Poza Kościołem Mariackim do najważniejszych zabytków na Rynku Głównym w Krakowie zalicza się również Sukiennice. Znajdowały się w nich kiedyś kramy z suknem, stąd nazwa tego miejsca. Dziś w Sukiennicach możesz zakupić liczne pamiątki i rękodzieło z Krakowa. Pomiędzy nim, a Kościołem Mariackim wznosi się Pomnik Adama Mackiewicza, będący popularnym miejscem ich spotkań

To nie koniec naszych atrakcji. Dotarliśmy na Wawel. Oprócz Zamku Królewskiego zajrzeliśmy

do Katedry na Wawelu. W swoich podziemiach skrywa ona Groby Królewskie królów, książąt oraz bohaterów narodowych naszego kraju parę prezydencką, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

W tej pięknej barokowej budowli podczas najważniejszych uroczystości kościelnych i narodowych rozbrzmiewa również słynny Dzwon Zygmunta, którego też podziwialiśmy. Ze Wzgórzem Wawelskim związana jest jeszcze jedna ciekawa atrakcja. O jakiej mowa? Oczywiście o Smoczej Jamie, którą zamieszkiwał Smok Wawelski. Odwiedziliśmy również dom Jana Długosza. Wieczorem podziwialiśmy eksponaty zebrane w Muzeum Lotnictwa.

Ostatniego dnia w Ogród Botaniczny zachwycił nas niecodzienną roślinnością. Następnie odbyliśmy podróż w czasie zwiedzając fantastyczną ekspozycję Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie.

Do domu wróciliśmy około godziny 20.00. To była niezwykła zielona szkoła, dofinansowana przez MEiN.

Tekst ZSP nr 4 – Anna Kamińska
Fotografie ZSP nr 4 – Anna Kamińska, Barbara Siwek, Emilia Napiórkowska