OBCHODY DNIA CHEMIKA – 04.06.2023.

04.06.2023 r. obchodzony był Dzień Chemika. Z tej okazji 31.05.2023 r.    w naszej szkole odbył się konkurs praktycznej wiedzy chemicznej „Jak pracuje chemik?”. Uczniowie z klas VII – VIII rozpoznawali sprzęt laboratoryjny i wskazywali do czego służy. Ponadto uczniowie wykonywali doświadczenia sprawdzając się w roli chemika: badanie odczynu roztworów za pomocą wskaźników, wykrywanie skrobi za pomocą jodyny, rozpuszczanie substancji      w wodzie, rozdrabnianie substancji w moździerzu, odważanie substancji           na wadze laboratoryjnej, rozdzielania mieszanin, spalanie magnezu. Podczas doświadczeń zostały zachowane zasady bezpieczeństwa, zastosowano odzież ochronną (fartuch), rękawice i okulary. W nagrodę za zaangażowanie uczestnicy konkursu mogli uzyskać dodatkowe oceny.

Również odbył się konkurs „Spacerkiem po układzie okresowym pierwiastków”. Wzięli w nim udział uczniowie klas VII – VIII.

I miejsce zajęła uczennica z klasy VIII B Maja Witt, II miejsce uczennica Patrycja Pęczyńska z klasy VIII B, natomiast III miejsce uczennica z klasy VII A Anna Śmielińska.

Dla uświetnienia tego dnia na korytarzu została zaprezentowana prezentacja dotycząca dziedziny chemicznej, bezpiecznej pracy w laboratorium, sprzętu i szkła laboratoryjnego i sławnych chemików. Dodatkowo na tablicy zalazły się ciekawostki dotyczące alchemii.

Tekst i foto ZSP nr 4 – nauczyciel chemii: Elżbieta Wiloch