Obchody ,,Dnia Ziemi”  w Publicznym Przedszkolu nr 4 w Modlinie Twierdzy

,,Wszyscy na Ziemi mieszkamy,
o piękno i czystość dbamy.”

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Światowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Świat dookoła nas bardzo się zmienia. Coraz mniej jest uroczych miejsc i zielonych placów niedotkniętych niszczycielską działalnością człowieka. Żeby chronić przyrodę trzeba nie tylko o tym mówić, ale zacząć też i działać.

Z tej okazji w naszym przedszkolu dzieci uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach z ekologią w tle. Przez kilka dni uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych, na których dowiedziały się jak pomóc naszej planecie, aby była czysta, zdrowa i piękna. Dzieci słuchały opowiadań, układały historyjki obrazkowe, oglądały filmy edukacyjne, korzystały z tablicy interaktywnej, brały udział w eksperymentach, uczyły się wierszy i piosenek. Dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi oraz poznały zasady recyklingu. Wiedzą do którego pojemnika wrzucić papier i tekturę, a do którego przedmioty z plastiku czy szkła.

To również doskonała okazja, aby odwiedzić ogródki przedszkolne. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podjęły wiosenne prace na grządkach. Spulchniały glebę, grabiły, wytyczały grządki, siały i sadziły roślinki. Nie zapominały również o codziennym podlewaniu. Pojawiły się tabliczki z nazwami kwiatów i warzyw, które będą przypominały jakie roślinki wyrosną w naszych ogródkach.

Dzieci były bardzo zaangażowane podczas prac plastycznych. Każda grupa stworzyła ciekawe i pomysłowe dzieła z różnorodnego materiału. Mali artyści malowali farbami, wyklejali, wycinali naszą Ziemię, ukazując piękną, zieloną planetę.

Przedszkolaki miały również okazję bezpośrednio poznawać środowisko przyrodnicze podczas wycieczki do stadniny koni. Oczywiście główną atrakcją były konie. Dzieci odwiedziły stajnię, zobaczyły jak wyglądają boksy, w których przebywają konie, mogły karmić te sympatyczne zwierzęta marchewkami. Największą atrakcją wycieczki była przejażdżka konna.

Nasze przedszkole zaangażowało się także w zbiórkę surowców wtórnych. Dzieci zbierały w domu plastikowe nakrętki od butelek i zgromadzone zbiory przynosiły do przedszkola. Te osoby, które dostarczyły największą ilość kolorowych korków, zostały nagrodzone.

To był wyjątkowo aktywny i pracowity okres. Na podsumowanie podjętych działań przedszkolaki złożyły przysięgę:

ZIEMIO!

Nie chcemy, abyś była zniszczona,
Chcemy, żebyś była cała zielona,
więc przysięgę Ci składamy,
że zniszczyć Ciebie nie damy!!!

Tekst: M. Marciniak