Obchody ,,Dnia Ziemi” w Publicznym Przedszkolu nr 4 w Modlinie Twierdzy.

,,Choć przedszkolak nie jest duży,
To przyrodzie wie, jak służyć”

Co roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to wydarzenie, obok którego nie powinniśmy przechodzić obojętnie. To doskonała okazja, aby porozmawiać z dziećmi o przyrodzie, o ekologii, o tym w jaki sposób możemy zadbać o naszą planetę. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków szereg zajęć
i zabaw z ekologią w tle. Dzieci chętnie słuchały opowiadań, układały historyjki obrazkowe, oglądały filmy edukacyjne, korzystały z tablicy interaktywnej, brały udział w eksperymentach. Dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę, poznały ekologiczny sposób wyrzucania śmieci, czyli segregację odpadów. Wiedzą do którego pojemnika wrzucić papier i tekturę, a do którego przedmioty z plastiku. Miały również okazję wykorzystać w zabawie materiały wtórne np. nakrętki. Kompozycje, jakie z nich ułożyły, budziły zachwyt i stwarzały okazję do dumy. Nauczyły się wierszy, piosenek i chętnie zaprezentowałyby swoje artystyczne umiejętności publiczności. Dzieci odkrywały piękno otaczającej nas przyrody
w bezpośrednim kontakcie. W związku z tym, wszystkie grupy rozpoczęły prace wiosenne w swoich ogródkach przedszkolnych. Z wielkim zaangażowaniem spulchniały glebę, grabiły, wytyczały grządki, siały i sadziły roślinki. Zagościły na rabatkach: niezapominajki, aksamitki, stokrotki, nasturcje i inne kwiatki. Zgromadzoną wiedzę dzieci potrafiły ukazać w pracach plastycznych. Każda grupa stworzyła bardzo ciekawe i pomysłowe dzieła z różnorodnego materiału. Na wystawach pojawiły się: ,,Ekologiczne drzewka” z tektury, włóczki i krepiny, plakat pod hasłem ,,Kodeks przyjaciela przyrody”, praca wykonana farbami plakatowymi ,,Moja Planeta Ziemia”, ,,Magiczne drzewka” z wykorzystaniem pasty do zębów, oraz praca pod ciekawym hasłem ,, Swoją pomocą dla środowiska wypełniamy dziury w Ziemi”. Nasze działania z pewnością pomogły naszym przedszkolakom utrwalić nawyki dbania o środowisko. Uświadomiły, co musimy robić, aby nasza planeta zadziwiała swoim pięknem. Myślę, że każde dziecko w pełni zasłużyło na to, aby  otrzymać ,,Order Przyjaciela Przyrody”

Tekst: Maria Marciniak
Foto:  Wychowawcy poszczególnych grup