Obóz profilaktyczno – rekreacyjny dla dzieci i młodzieży pod patronatem UKS „REDUTA” z Modlina Twierdzy 2020

W dniach 08 – 15.02. 2020 r. tj. w pierwszym tygodniu ferii zimowych grupa 45 dzieci i młodzieży pod patronatem UKS „REDUTA” uczestniczyła w obozie profilaktyczno – rekreacyjnym w miejscowości Laliki tj. około 10 km od Milówki i około 30 km od Żywca w Beskidzie Żywieckim. Pogoda tego roku była zmienna tzn. śnieg i słońce, czasami zachmurzenie, raz deszcz i wiatr, na szczęście cały program udało się zrealizować bez żadnych zakłóceń.

Podczas wyjazdu zapewniono uczestnikom dużo atrakcji. Program realizowano pod kierunkiem kadry pedagogicznej: Pani B. Siwek – kierownika wyjazdu, oraz Pań wychowawczyń: A. Biegaj, E. Napiórkowskiej i R. Sawickiej – Turek a także innych specjalistów w zależności od odbywających się zajęć, zaś na stokach dodatkowo zatrudnionych instruktorów narciarstwa i snowboardu.

Upowszechniano sporty zimowe, narciarstwo i snowboard w grupach podstawowej i zaawansowanej na stokach w miejscowości Zwardoń, Istebnej, Ustroniu oraz poza granicami kraju, po stronie słowackiej w kompleksie narciarskim Wielka Racza, gdzie oprócz ślizgów zróżnicowanymi trasami zjazdowymi uczestnicy mieli możliwość transportu gondolami.

Ponadto młodzież uczestniczyła w grach i zabawach na śniegu, zjazdach saneczkami po torze rollercoaster przełamując własne lęki i obawy .

Dzięki udziałowi w obozie u uczestników pogłębiono wiedzę profilaktyczną na temat konsekwencji związanych z różnego rodzaju używkami, wzmocniono przekonania o możliwości radzenia sobie z naciskami społecznymi zachęcającymi do spożywania środków odurzających, poprawie uległa akceptacja własnego „Ja”, umiejętność współdziałania w grupie, oraz wszechstronny rozwój psychofizyczny. Zajęcia prowadzono w formie warsztatów profilaktycznych, interpersonalnych z asertywności np. zajęcia z pieskiem tzw. dogoterapia a także w formie mediacji rówieśniczych, podczas których między innymi odbył się wykład przeprowadzony przez osobę niepełnosprawną po wypadku komunikacyjnym, poruszającą się o kulach, której pasją mimo różnych trudności jest wspinaczka, zdobywanie górskich szczytów zarówno w Polsce jak i na świecie.

Działania profilaktyczne wplatano w szereg podejmowanych zadań np. podczas zajęć na stokach i w różnych sytuacjach w jakich grupa się znajdowała.

Pracy zespołowej i profilaktycznej sprzyjał relaks, którego nie zabrakło w czasie kąpieli w parku wodnym Olza w Istebnej czy podczas warsztatów wyrobu i degustacji sera, warsztatów z wełny, czy wizyty w muzeum koronek w Koniakowie.

W ośrodku natomiast, młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach sztuki regionalnej w ramach, których obserwowano występ kapeli góralskiej z Milówki ze szkoły Golców, uczestniczono w tańcach regionalnych, warsztatach malowania na szkle i wielu innych zabawach przeprowadzonych przez wychowawców.

Dodatkowo czas wypełniały rozgrywki w tenisa stołowego, bilarda, piłkarzyki, oraz konkursy plastyczne, oraz zajęcia w sali gimnastycznej ośrodka w którym mieszkaliśmy.

Każdy uczestnik obozu otrzymał pamiątkowe gadżety, pozyskane od Urzędu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki a laureaci konkursów zdobyli tematyczne nagrody, zakupione ze środków własnych bądź otrzymane od sponsorów: Banku Spółdzielczego w Nowym Dworze Maz, rodziców i osób nam zaprzyjaźnionych, za co serdecznie dziękujemy. Sprawiliście, że wielokrotnie uśmiech malował się na wszystkich buziach naszych uczestników!!!

Dziękujemy władzom miasta za dofinansowanie naszego zadania, Pani E. Boczkowskiej i Pani I. Kuczera za merytoryczną oprawę, prezesowi UKS REDUTA Panu S. Krzeczkowskiemu za pomoc w organizacji przedsięwzięcia, oraz Dyrektorowi Zespołu Szkół Panu Z. Szmytkowskiemu za wsparcie, a także rodzicom którzy sprawili swoim pociechom wiele radości.

Tekst i foto ZSP nr 4 – kierownik obozu B. Siwek