Przedszkolaki obchodzą “Dzień Praw Dziecka”.

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” Janusz Korczak

          20 listopada to szczególna data, która upamiętnia podpisanie najważniejszego  dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji Praw Dziecka. Dlatego Przedszkolaki z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 4 obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Wszystkim dzieciom zostały przybliżone ich prawa. Dzięki ilustracjom i prezentacji ukazującej prawa dziecka przedszkolaki mogły utożsamiać różne przeżyte sytuacje i wiązać je ze swoimi prawami. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały film edukacyjny „Nie daj się – nasze prawa”, następnie zapoznały się z wierszem Marcina Brykczyńskiego „O Prawach Dziecka”. Mówiąc o prawach dzieci, nie sposób było nie wspomnieć o Januszu Korczaku, wielkim zwolenniku i polskim prekursorze działań na rzecz dzieci. Człowieku, który mówił i własnym życiem zaświadczał, że „Nie ma dzieci – są ludzie”. Dzieci dowiedziały się, że prócz praw mają również swoje obowiązki. Wspólnie dzięki pantomimie zaprezentowały w jaki sposób pomagają swoim rodzicom w obowiązkach domowych. Podczas przemarszu dzieci niosły w rękach transparenty przypominające wszystkim jakie prawa mają dzieci. Na pamiątkę obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wszystkie przedszkolaki otrzymały zakładkę do książki z pięknym mottem. Ten dzień miał ogromne znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są jeszcze mali mają swoje prawa, a najważniejsze z nich to prawo do miłości.

TEKST: mgr A. Głowacka
ZDJĘCIA: mgr K. Kuczkowska, mgr Ewelina Szczygieł, mgr P. Pasternakiewicz-Ruchała, mgr A. Dębek, W. Fabek