„Ratujmy las” – teatrzyk w Publicznym Przedszkolu nr 4 w Twierdzy Modlin.

Las to niesamowita skarbnica doświadczeń sensorycznych, ale przede wszystkim dom dla różnych gatunków zwierząt i roślin. Jest zarówno skarbnicą wiedzy i ciekawości jak również oazą spokoju i ciszy. Dlatego tak ważne jest, aby wdrażać już od najmłodszych lat szacunek i podziw do natury i jej wytworów. W tym celu nasze przedszkole 25 października odwiedził teatrzyk Gargulec z przedstawieniem „Ratujmy las”. Ciekawa opowieść, piękne i bajeczne kostiumy owadów przeniosły widownię do lasu, na jej wyjątkową polanę. Tam spotkały odważnego Pana Biedronkę, który próbował ocalić las przed zagładą, którą zaplanowali ludzie. W miejscu niesamowitej flory i fauny miał powstać sklep, na co nie wyrażały zgody jej mieszkańcy. Ale co może zdziałać mała biedronka, wiewiórka czy pająk w porównaniu do wielkich planów architektów i geodetów. W tej wyjątkowej sytuacji z pomocą przyszły przedszkolaki przedstawiając różne rozwiązania ich problemu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały przygody głównych bohaterów. Były ciekawe, czy uda się uratować las i czy ich mieszkańcy odzyskają spokój. Podczas spektaklu poznały również niesforną Marysię, której udzieliły cennych wskazówek jak poprawnie zachowywać się w lesie. Zakończeniem emocjonalnego przedstawienia było stworzenie i wspólne podpisanie petycji do burmistrza w celu wstrzymania budowy sklepu. Podjęte działania przyniosły pozytywne efekty i mieszkańcy lasu wspólnie z dziećmi wesoło mogli świętować uratowanie ich polany. Teatrzyk okazał się ciekawą aktywnością poznawczą, gdzie tematyka ochrony środowiska naturalnego stała się dla najmłodszych bardziej przystępna i lepiej znana. Opowiadanie wzbudziło w dzieciach wiele emocji od radości do współczucia. Stało się także świetną okazją do pokazania, że zwierzęta też chcą żyć w czystym środowisku. 

Tekst, zdjęcia: K. Kuczkowska