Świetlicowe propozycje zabaw i zajęć dla dzieci.

Jak zrobić Gniotka?

            Do wykonania Gniotka potrzebujecie:
Balon, butelkę 500 ml, mąką ziemniaczaną lub ryż, lejek, słomkę lub wykałaczkę, włóczkę do zrobienia fryzury naszemu stworkowi oraz czarny marker.

Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę. Następie zawiązujemy balon wstążką lub sznurkiem i możemy go udekorować wg własnego pomysłu.

Papierowe pióra

Papierowe pióra to niezwykle twórcza i inspirująca praca plastyczna, ale również dekoracja, która pięknie ozdobi ścianę w pokoju.  Wystarczy kartka, farby, odrobina wyobraźni i inwencji twórczej, a już po chwili powstanie piękna praca.

           Do zabawy potrzebujecie: Kartkę najlepiej z bloku technicznego, farby akwarelowe i nożyczki. Jeśli oprócz piór chcecie zrobić również dekorację na ścianę, to przyda się Wam również grubszy patyk do wykonania zawieszki, sznurek i klej.

             Na kartce malujmy za pomocą farb akwarelowych kontur piór, a następnie wypełniamy go fantazyjnymi wzorami. Warto przy takiej twórczej zabawie zachęcić dziecko do wybrania tylko 3-4 kolorów na przykład ciepłe lub zimne barwy. Malując małą ilością kolorów możemy pokazać dziecku jak bogatą gamę kolorystyczną można stworzyć mieszając je i łącząc dowolnie podczas malowania. Pamiętaj, że pióra wycinamy i nacinamy dopiero po wyschnięciu pracy.Zakładka do książki

Prosty sposób na wykonanie wyjątkowej zakładki do książki. Wystarczy wydrukować przygotowany szablon i ozdobić według własnych upodobań. Wybierz swoją zakładkę! Oczywiście możecie wykonać zakładkę według własnego pomysłu.

Zagadki dla dzieci o bajkach

Jakie imiona
mają braciszek i siostrzyczka.
Którzy w lesie spotkali,
chatkę zrobioną z pierniczka?
Za siedmioma górami,
za siedmioma rzekami
żyła sobie królewna
z krasnoludkami
Czy już wiesz,
kto w tej chatce mieszka?
No przecież, to proste!
To…………………………..
Chłopiec z bajki znany,
z drewna wystrugany.
Kiedy kłamał w głos
strasznie rósł mu nos.
Jaka to dziewczynka
ma roboty wiele,
a na pięknym balu
gubi pantofelek?
Tylko cal wysokości
miała ta dzieweczka.
Dlatego też jej imię
brzmiało…
Na podwórku je tępiono,
kto powie dlaczego?
Gdy podrosło łabędzie
przyjęły je jak swego.
To bardzo znany miś,
którego przyjacielem jest chłopiec – Krzyś.
Czerwony kubraczek, wesoła mina,
od zjedzenia miodu każdy dzień zaczyna.

Portret ulubionego bohatera książkowego”

Każdy z nas ma ulubionego bohatera, postać z bajki. Prosimy abyście wykonali portret swojej ulubionej postaci z bajki. Technika i forma pracy jest dowolna.

Co zmieniło się w pokoju”

Przestawiamy lub chowamy jakąś rzecz. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie czego brakuje lub co zmieniło się w pokoju. Następnie dzieci zamieniają się rolami
z rodzicem.

Sesja zdjęciowa na oryginalnym tle”

Dziecko z ewentualną pomocą rodzica przygotowuje tło do sesji zdjęciowej wg. własnego pomysłu. Można w tle zawiesić np. koc lub prześcieradło i spinaczami lub szpilkami poprzyczepia

do niego ozdoby ( np. papierowe kwiatki, kartoniki
z napisami, balony, kolorowe wstążki itp.). Korzystając z funkcji wyzwalacza, można utrwalić na zdjęciu cała rodzinę.

Wspólne gotowanie”

Dziecko pod okiem rodzica przygotowuje np.zdrowe, kolorowe kanapki, posiłek dla całej rodziny, naleśniki, babeczki itp. Pobyt w domu to dobry czas na naukę nowych umiejętności.

Organizer na biurko z rolek papierowych”

Korzystając z pomysłów z Internetu, dziecko samodzielnie wykonuje organizer, który pomoże mu uporządkować nieład na biurko. Korzystając w różnych materiałów plastycznych dziecko uaktywnia swoją wyobraźnię ozdabiając swoje dzieło.

Coś dla ręki i wyobraźni”

Drogi rodzicu, podczas pobytu w domu na pewno nie raz sięgnąłeś ze swoim dzieckiem po nie jedna ciekawą książkę. Usiądźcie razem, uruchomcie wyobraźnie i przedstawcie na papierze jak widzicie bohaterów tych opowiadań oczyma swojej wyobraźni. Na koniec skonfrontujcie swoje prace. Dobrej zabawy!

Zabawa nie tylko logopedyczna

POŁAWIANIE FASOLI

              Do jednego kubka wsypujemy fasolę, dzieci mają słomki i własny kubeczek. Zabawa polegała na zasysaniu powietrza w taki sposób, aby zassać do końcówki słomki fasolę i przenieść ją do swojego kubeczka nie dotykając fasolki palcami. Nie jest to takie proste zadanie i wymaga odrobiny ćwiczeń, ale jak zobaczycie na filmie zabawa całkiem fajna. To świetne ćwiczenie aparatu mowy, małej motorki i skupienia uwagi.

          Zabawę można dodatkowo urozmaicać i wprowadzać elementy edukacyjne. Wystarczy na fasolkach napisać cyferki, a dzieci po wyłowieniu przykładowo 10 fasolek zliczają zdobyte punkty dodając cyferki zapisane na wyłowionych fasolach. Inny wariant do nauki samogłosek lub sylab. Po wyłowieniu umówionej wcześniej ilości fasolek, każdy głośno odczytuje, ewentualnie zapisuje na kartce wyłowione do swojego kubeczka sylaby lub samogłoski. Taka opcja zabawy to doskonały pomysł zarówno do zabawy indywidualnej jak i dla grupy.

Odrysowywanie Cieni

ZABAWA MOTORYCZNA DLA DZIECI

Czy to słońce, czy światło z lampki każdy punkt świetlny sprawia, że nasze ukochane zabawki rzucają cień. A gdyby tak z odrysowanych cieni naszych ulubionych zabawek stworzyć wspólnie z dzieckiem rysunek?

Zwykłe rysownie na kartce, które jest na wyciągniecie ręki każdego dnia nie jest tak ciekawe jak odrysowywanie cieni różnych przedmiotów, a tym bardziej ulubionych zabawek. Dziecko w czasie zabawy rozwija zdolności manualne, pobudza wyobraźnię, a także może zaobserwować jak odrysowany kształt cienia zmienia się i przesuwa wraz z wędrującym po niebie słońcem. To fajny sposób na pokazanie dziecku jak kula ziemska przesuwa się względem słońca. Odrysowane kształty możemy dowolnie pokolorować tworząc ciekawą ilustrację.

Podobnie sprawdza się odrysowywanie cienia własnej postaci na wielkim kawałku brystolu lub kredą na chodniku. To doskonały pomysł na zabawę integracyjną dla grupy dzieci.

Film z zabawycieniem:https://www.youtube.com/watch?v=weWjiEKXz-I

Godło Polski – wzór

Godło Polski to symbol Rzeczpospolitej Polskiej. Wzór godła to biały orzeł
w złotej koronie zwrócony w prawą stronę. Jego wizerunek został ściśle opisany
w Konstytucji RP.

„Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy”

Pokoloruj.

Poproś rodziców o wysłanie zdjęcia przez e-dziennik na adres mikolajewska.joanna@zstwierdza.edu.pl.

Chętnie obejrzę.