Świetlicowe propozycje zabaw i zajęć dla dzieci.

Kwiaty na „Dzień Mamy” z origami w wazonie z plastikowej butelki

Kwiaty nie muszą być koniecznie z origami. Możemy oczywiście wykonać je według własnego pomysłu i włożyć  do wazonika z plastikowej butelki po szamponie lub ketchupie.

Moczymy butelkę, odklejamy naklejki i odrywamy wieczko. Naklejamy serduszka z pianki lub papieru i wazonik gotowy. Butelka ma mały otwór, więc kwiaty możemy bez problemu włożyć do wazonika.

Osłonka na doniczkę z plastikowej butelki

 Sposób wykonania:

Butelkę po płynie np. do płukania tkanin moczymy w wodzie i zdzieramy naklejki. Następnie odcinamy górną część butelki, a pozostałą część nacinamy. Teraz możemy zrobić kolejne nacięcia np. nożykiem do tapet, aby włożyć w nie zagięte paseczki (niestety musi to zrobić osoba dorosła, bo plastik jest dość twardy i łatwo o skaleczenie). Dół butelki owijamy kolorową włóczką. Na koniec możemy jeszcze przewiązać koronką  lub wstążeczką i osłonka gotowa.

Wiosenny tulipan- witraż

Tulipan w formie witrażu z papierowej bibułki. Prosty wzór, piękny efekt końcowy- przyda się jako wiosenny akcent zdobiący okno.

Materiały i przybory:

Na czarnym papierze rysujemy a następnie wycinamy wzór tulipana. W środku kielicha tulipana, liści oraz łodygi wycinamy otwory.

Szablon tulipana smarujemy klejem a następnie podklejamy gładką bibułką. Nadmiar bibułki odcinamy. Możemy przygotować kilka tulipanów w różnych kolorach. Będą się pięknie prezentowały w formie rabatki na szybie.

Gotowy witraż- tulipan

A tak oto witraż prezentuje się na oknie:

Zabawa plastyczna: Wszędzie widzę kółka

Do zabawy potrzebny jest dziurkacz, klej, blok i kolorowe kartki. Wycinamy kółka, którymi wyklejamy biały papier. Im więcej kolorów i elementów, tym lepiej. Jeśli nie mamy dziurkacza, możemy wykorzystać plastelinę i z niej formować kuleczki. Widok za oknem, ulubione zwierzę, pani nauczycielka, wymarzona podróż, przyszły zawód – temat obrazka ogranicza tylko wyobraźnia.

Kalambury

Wymyślasz hasło. Podajesz kategorię i musisz pokazać swoje hasło albo je narysować. A reszta musi zgadnąć, o co chodzi!

Statki na wodzie

Potrzebne materiały

  • nakrętki
  • kolorowy papier
  • wykałaczki
  • plastelina

Jak wykonać?

Do nakrętek wkładamy odrobinę plasteliny. a z kolorowego papieru wycinamy żagle. Wykałaczkę wbijamy w plastelinę, a na nią nadziewamy papierowy żagiel. Statki idealnie nadają się do zabawy w wojnę w misce wypełnionej wodą.

Malowanie palcami.

Potrzebne materiały

  • kartka papieru
  • flamaster
  • farby wyciśnięte na talerz

Jak wykonać?

Na kartce papieru zaznacz flamastrem łodygę i słupki dmuchawca. Pozwól dziecku odciskając palcami kolorowe ślady uzupełnić rysunek.

Jak modelka na wybiegu

Pamiętasz lekcje wf-u, na których nosiłaś woreczek z grochem na głowie? To też dobry pomysł na zabawę! Zamiast woreczka możesz nosić np. książki. I po każdym przejściu dokładać kolejną. Ciekawe ile uda Wam się unieść?

Latarenki

Wykonanie latarenek przydatnych na ciepłe letnie wieczory:

– z blaszanych puszek po konserwach ( przy pomocy osoby dorosłej )robimy dziurki w puszce np. śrubokrętem, śrubką itp. wykonując na puszcze dowolny wzorek z dziurek. Do puszki wkładamy świeczkę np. podgrzewacz. Przez dziurki wyłania się nastrojowe światło. Puszkę można powiesić przy pomocy drucika na drzewie, płocie lub po prostu postawić. Każdy mały wykonawca będzie dumny ze swojego dzieła.

Możemy również wykonać latarenkę ze słoika. Szklany słoik ozdabiamy po zewnętrznej stronie np. kolorowymi wstążkami materiałowymi, koronowymi, tiulem, suszonymi listkami/kwiatami, paskami z kolorowego papieru, farbkami do szkła itp.

Kółko i krzyżyk, Statki czy Państwa i Miasta

By dobrze się bawić czasami wystarczy kartka i długopis. Wymienione gry doskonale sprawdzają się nie tylko w podróży, ale również w domu!