Świetlicowe propozycje zabaw i zajęć dla dzieci – czerwiec 2020.

Tajemnicze odgłosy – zabawa polega na wsłuchiwanie się w odgłosy dobiegające zza okna i nazywanie ich, np. warkot ciągnika, szum wiatru, śpiew ptaków, ćwierkanie wróbli, szum kosiarki, klakson samochodu.

Zgadnij, co to? – zabawa rozwija percepcję słuchową. Dziecko jedynie na podstawie dźwięku przedmiotu ma odgadnąć, co to jest. Nie widzi rzeczy, nie może jej dotknąć. Musi opierać się wyłącznie na wrażeniu słuchowym.

Co to jest? – zabawa polega na umieszczeniu w nieprzezroczystym worku jakiegoś przedmiotu codziennego użytku. Dziecko, nie widząc wcześniej danej rzeczy, wkłada rękę do worka i za pomocą dotyku próbuje odgadnąć, co to za przedmiot. Dzięki tej zabawie rozwija się myślenie i sprawność manualna dziecka.

Budowa lotniska

Lotnisko dla pojazdu kosmicznego powinno być wykonane z nietypowych materiałów , takich jak słomki, waciki, kubek plastikowy, reklamówka jednorazowa, folia aluminiowa. Kosmicznym pojazdem może być ugotowane jajko. Odważni rodzice mogą dać dziecku surowe jajko. Pierwsza część zabawy dla dzieci polega na ozdabianiu pojazdu kosmicznego , a druga na budowie lotniska.

WYKREŚLANKA

RYBY W OCEANIE – praca plastyczna

Wyobraźcie sobie, że nurkujecie w wodach oceanu lub morza…No chyba,że nurkowaliście to koniecznie się nam tym pochwalcie:) Ci, co nurkowali sobie przypominają, a te osoby, które mają to doświadczenie przed sobą, to sobie wyobrażają. Zamykasz oczy i co widzisz? Pływasz między ławicą ryb, a może obok rekina? Pięknie i niesamowicie, prawda? A gdyby to namalować…

Do tej pracy plastycznej użyliśmy:

– farby plakatowe Kolorowy Świat Bambino
– farby plakatowe z brokatem Kolorowy Świat Bambino
 paletę do mieszania farb
– pędzle
– biała i czarna kartka z bloku
– nożyczki
– klej

Zaczynamy od namalowania wody. W tej pracy ważne jest, żeby uzyskać efekt głębi. W tym celu malujemy na około zaczynając od zewnątrz kartki, używając najciemniejszego koloru. Następny okrąg troszkę jaśniejszym kolorem niebieskim, potem jeszcze jaśniejszym itd. Na końcu, w środku kartki malujemy kółeczko używając białej farby.  Do malowania użyliśmy trzech kolorów fioletowego, niebieskiego oraz białego. Żeby uzyskać barwy pośrednie bardzo pomocna okazała się paletka. Dzięki niej Hania sama mieszała kolory tworząc nowe odcienie koloru niebieskiego. Ciekawy efekt uzyskała również dzięki farbkom z brokatem.

Kolejny krok to wycięcie z czarnej kartki ryb. Najlepiej zrobić je zaokrąglone.   Wycięte ryby naklejamy na środku kartki ( w tym białym polu). Ciekawy efekt uzyskacie jeśli ryby będą pływać w kółko.

Łódki z plastikowych nakrętek

Potrzebne będą:

 • pokrywki od słoików,
 • słomka,
 • klej na ciepło,
 • kreatywna pianka,
 • nożyczki

Proponuję do wykonania małe łódeczki z nakrętek po butelkach. Wystarczy wyciąć trójkąt z pianki kreatywnej, przebić go i przełożyć przez niego wykałaczkę. W ten sposób powstaje nam żagiel, który przymocowujemy do nakrętki za pomocą kleju na ciepło, jeżeli nie posiadacie takiego kleju, można przymocować plasteliną. Piankę kreatywną można zastąpić zwykłym kawałkiem folii wyciętej np. z jakiejś dobrej reklamówki.

Wakacyjne prace plastyczne- zachód słońca

MATERIAŁY, KTÓRYCH UŻYŁYŚMY DO TWORZENIA:

 • farby plakatowe Kolorowy Świat Bambino
 • pędzle 
 • blok rysunkowy
 • czarną kartkę z bloku technicznego
 • klej
 • nożyczki

Praca plastyczna zachód słońca

Pracę rozpoczynamy od malowania farbami. Malujemy pasy kolejno, poszczególnymi kolorami. Staramy się uzyskać efekt przenikania i mieszania barw. W tym celu nakładamy na siebie dwa kolory np. gdy kończymy pas pomarańczowy, a zaczynamy żółty to przeciągamy pędzlem umoczonym w żółtej farbie po końcówce pomarańczowego pasa itd.

KOLEJNOŚĆ NAKŁADANIA KOLORÓW OD DOŁU KARTKI:

– niebieski

– odrobina fioletowego

– czerwony

– pomarańczowy

– żółty

Odkładamy kartkę, aż farba wyschnie i w tym czasie możemy wycinać elementy, które można zobaczyć na tle zachodzącego słońca (lub te, które widzieliśmy np. nad morzem). w tym celu bierzemy czarną kartkę i z niej wycinamy to co chcemy. Jak farbka wyschnie naklejamy na nią gotowe elementy krajobrazu.

 Teraz można podziwiać efekt

Tekst – mgr Małgorzata Kołacz