Świetlicowe propozycje zabaw i zajęć dla dzieci.

Butelka pełna czasowników:

Do pustej butelki wrzucić karteczki z różnymi czasownikami (np. skakać, tańczyć). Poprosić dziecko o losowanie po jednym, mama czyta na głos i wspólne wykonujecie daną czynność.

Dziecko jak prawdziwy akrobata:

Schodzenie po schodach z trzymaniem w ręku łyżeczki z kuleczkami
z papieru. Dziecku należy wytłumaczyć, że powinno tak zejść, aby żadnej nie zgubić (wersja hard z jajkiem ? ).

Zabawy dla dzieci w domu i Pucu-Pucu:

Pomalować dłonie farbką – opowiedzieć, że to są „widoczne” bakterie
i poprosić dziecko aby spróbowało je dokładnie zmyć.

Alfabetyczny tasiemiec:

Do zabawy będą potrzebne:długopis i kartka.

Jak się bawić?

Na początku zabawy odlicza się literę alfabetu, jak w zabawie Państwa – miasta. Następnie zadaniem grających jest zbudować zdanie w taki sposób, by każdy z wyrazów zawierał w sobie wytypowaną literę. Liczba słów w zdaniu nie musi być określona. Przykład dla litery C: „Celina przeczytała wczoraj gościom humorystyczny fragmencik powieści detektywistycznej.”

Aby motywować dziecko do zabawy, można przyznawać mu punkty za każde dobrze użyte słowo.Dla ułatwienia, warto ustalić zasadę, że zdanie może zawierać krótkie słowa (do 3 liter) nie zawierające zadanej litery (dzięki temu będzie można używać dowolnych zaimków i przyimków: do, za na, się, ten itd.) Należy kłaść nacisk na to, by zdania były poprawne składniowo i gramatycznie.

Inna wersja: odliczamy z alfabetu kilka liter (np. 7-8 przypadkowo wybranych liter), a następnie układamy zdanie, w którym pierwsza litera pojawi się
w pierwszym wyrazie, druga w drugim, trzecia w trzecim itd. Ze starszym dzieckiem możemy ustalić zasadę, że poszczególne wyrazy muszą rozpoczynać się od wytypowanych liter alfabetu.

Już za chwilę rozkwitnie Forsycja, Magnolia, Bez i drzewka owocowe, więc to idealny czas na wykonanie pięknego drzewka wiosennego.

Do wykonania pracy potrzebujesz: rolkę po papierze, brązową i różową bibułę, kartkę z bloku technicznego, brązową plastelinę, zielony pisak, kredkę lub plastelinę. Brązową bibułę zgniatamy mocno i delikatnie rozkładamy. Następnie kładziemy na bibułę rolkę po papierze, owijamy dookoła rolki, a końce bibuły wciskamy do środka rolki.

  Z kartki z bloku technicznego wycinamy koronę drzewa. Z brązowej plasteliny toczymy paluszkami małe wężyki, z których formujemy gałęzie, które przyklejamy do korony drzewa. Możemy je też delikatnie rozcierać palcami,
a paznokciami zrobić fakturę imitującą korę drzewa. To świetne ćwiczenie wpierające małą motorykę, podobnie jak zgniatanie kulek z bibuły. Zielone listki możemy narysować pisakiem, kredką lub wykleić z bibuły, czy plasteliny. Następnie z różowej bibuły robimy malutkie kulki, które przyklejamy do korony drzewa.Koronę drzewa mocujemy na pniu z rolki, nacinając ją po bokach. 

RODZINNE ZABAWY KREATYWNE:

1. Teatr cieni – do zabawy potrzebna jest nocna lampka. Na ścianie tworzymy cienie przy użyciu rąk. Najpierw musimy stworzyć postacie, a potem wymyślamy z dzieckiem fabułę. Oprócz kreatywności dzięki zabawie ćwiczymy motorykę małą oraz koncentrację uwagi.

2. Magiczne pudełko – wkładamy do tekturowego pudełka różne przedmioty (długopis, piłka itd.). Dziecko wkłada rękę do pudełka i nie widząc go, ma za zadanie odgadnąć, co to jest. Gdy mu się to uda prosimy, żeby podało 10 możliwych zastosowań albo co mu ta rzecz przypomina np. długopis – magiczna różdżka, pałeczka do jedzenia, wskazówka od zegara.

3. Coś z niczego – potrzebujemy ołówka i kartki. Rysujemy np. kreskę – zadaniem dziecka jest dokończyć rysunek (np. z kreski może powstać domek, kwadrat, człowiek – wszystko wg uznania i wyobraźni). Potem zamiana – dziecko rysuje jeden element, a my rodzice kończymy.

Motyle z makaronu

Do wykonania motylków potrzebny jest makaron farfalle, inaczej zwany kokardkami lub właśnie motylkami! Makaron należy pomalować farbami
i ozdobić według własnego pomysłu Pokolorowane, ozdobione „motylki” możecie nakleić na kartce lub stworzyć z nich ozdobę w doniczce.

Eko kwiatki

Do wykonania potrzebne są :

  • kolorowe plastikowe nakrętki
  • sztywna kartka
  • plastelina

Wiosenne kwiaty

Do wykonania wiosennych kwiatów potrzebne będą:

  • wytłoczki po jajkach na płatki,
  • rolka po papierze na doniczkę
  • kolorowe pompony,
  • druciki kreatywne,
  • klej Magic.

Wytłoczki po jajkach należy wyciąć i pomalować. Do środka wklejamy pompon, a z drucików kreatywnych robimy łodygę i listki. Kwiatki można wstawić do samodzielnie ozdobionego wazonu zrobionego z rolki po papierze.