Trzydniowa wycieczka GNIEZNO – POZNAŃ.

08-10.11.2022 r. w ramach programu POZNAJ POLSKĘ

W dniach 8-10  listopada 2022 roku grupa 45 uczniów głównie klas 4 i 5  Zespołu Szkolno -Przedszkolnego numer 4 w NDM w ramach programu „Poznaj Polskę”, zwiedziła Gniezno – pierwszą stolicę Polski oraz Poznań – największe, historyczne miasto Wielkopolski.

Podczas wycieczki dzieci zrealizowały 6 punktów edukacyjnych z listy MEiN. Poznali historię powstania  naszego kraju  w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

W Gnieźnie zwiedzili także Katedrę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  i Św. Wojciecha zwaną matką polskich katedr. Była to świątynia koronacyjna królów, siedziba pierwszego w Polsce arcybiskupstwa. Następnie zobaczyli słynne Drzwi Gnieźnieńskie – bezcenny obiekt, stanowiący przejaw najwyższych umiejętności artystów reprezentujących różne style i epoki.

            W Poznaniu uczniowie odwiedzili Bazylikę Archikatedralną Św. Apostołów Piotra i Pawła położoną na Ostrowie Tumskim, w której zobaczyli m.in. groby pierwszych władców Polski oraz złotą kaplicę. Następnym etapem podróży był spacer po historycznym zespole miasta, gdzie uczniowie odwiedzili poznańską barokową farę oraz ratusz miejski, pod którym zebrani mieli okazję obserwować symbol miasta – trykające koziołki.

          Widzieli Bibliotekę Raczyńskich w której znajduje się księgozbiór podstawowy, specjalny oraz archiwum dziecięce, zaś w Muzeum Narodowym podziwiali zbiory malarstwa zachodnioeuropejskiego w tym jedyny w Polsce zbiór malarstwa hiszpańskiego. Pod okiem specjalisty, znawcy dzieł, analizowali treść i przekaz wybranych obrazów.

Dodatkowo uczestnicy wycieczki podziwiali piękne okazy botaniczne w Palmiarni, dorodne palmy, storczyki czy kaktusy. Odbyli także warsztaty wypiekania rogali świętomarcińskich, poznali ich historię i tradycję w Rogalowym Muzeum.

Wieczorami, zaś korzystali z basenu hotelowego regenerując siły fizyczne i miło spędzając czas.

           Wycieczka uświadomiła uczniom jak wielkim dziedzictwem kulturowym cieszy się ziemia wielkopolska i z jak ogromnym szacunkiem powinni odnosić się do wszelkiego rodzaju zabytków.

Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji i Nauki wycieczka stała się bardziej dostępna dla uczniów, zaś dzięki Miastu Nowy Dwór Mazowiecki udział szkoły w projekcie ministerialnym stał się możliwy.  

Tekst i foto ZSP nr 4 – Barbara Siwek