Szkoła partnerska – Jessen / Niemcy
Partnerschule – Jessen / Deutschland                      

W marcu 2011 roku nauczycielka języka niemieckiego pani Emilia Napiórkowska nawiązała kontakt z nauczycielką angielskiego, panią Kerstin Weiner, ze szkoły w Jessen (Sekundarschule Jessen – Nord, www.sks-jessen-nord.de ). Partnerska szkoła w Jessen oddalona jest o 666 km od Modlina. Jessen jest miastem leżącym w kraju związkowym (Land) Saksonia – Anhalt, w powiecie Wittenberga.


PIERWSZY PROJEKT- JESSEN 2011

W dniach 18.09. – 25.09.2011 odbyła się pierwsza wymiana polsko – niemiecka. Grupa 10 uczniów, ucząca się na co dzień języka niemieckiego, brała udział w projekcie – „Gotujemy tu i tam – zaglądamy do innych garnków”. Uczniowie przez te kilka dni mieszkali w domach niemieckich rodzin swoich przyjaciół.
 

Obszary tematyczne programu zajęć skupiały się wokół szkoły, mediów, potraw kuchni niemieckiej i polskiej, życia towarzyskiego – tańców oraz zabytków kultury niemieckich miast. Każdego dnia do dyspozycji uczniów była sala komputerowa, gdzie powstawały polsko – niemieckie książki kucharskie, oraz liczne tłumaczenia ciekawych przepisów obu kuchni. Dzień poświęcony na gotowanie, czyli czwartek, zakończył się degustacją, a potem grą w kręgle.


 W czasie pobytu u niemieckich sąsiadów polscy uczniowie zwiedzili szkołę porcelany w Annaburgu, gdzie poznali kolejne etapy produkcji, podziwiali fantastyczne wyroby i uczestniczyli w procesie zdobienia talerzy według własnych pomysłów. Podczas kilkudniowego pobytu w Niemczech mieli możliwość zobaczyć Wittenbergę, miasto rozsławione w burzliwych czasach reformacji przez Marcina Lutra, które posiada wiele zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

Jeden dzień podczas pobytu w Niemczech przeznaczony był na zwiedzanie Berlina, jego najciekawszych obiektów i charakterystycznych, atrakcyjnych miejsc, jak : Brama Brandemburska, Mur Berliński, Sony Center, Bahnhof, Posdamer Platz, Bundestag, czyli niemiecki parlament.

W sobotę miało miejsce uroczyste pożegnanie, w czasie którego wymieniono prezenty, przekazano wzajemne podziękowania dla rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów.


DRUGI PROJEKT – MODLIN 2012

W dniach od 03.06.2012 r. do 09.06.2012 r. w Zespole Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy przebywali z rewizytą niemieccy uczniowie wraz z opiekunami ze szkoły w Jessen. Zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią dziesięciu uczniów z Sekundarschule Jessen odwiedziło swoich polskich kolegów.
W poniedziałek, 04.06.2012 r. podczas oficjalnego powitania, nasi goście otrzymali prezenty: plecaki ze znaczkiem Euro 2012 oraz koszulki i długopisy, upamiętniające niedawne, uroczyste otwarcie naszej nowoczesnej, pięknej hali sportowo-widowiskowej. Potem dyrektor szkoły zaprosił gości na koncert muzyki latynoskiej. Wszyscy wspaniale się bawili. Po widowisku grupa polsko-niemiecka przygotowywała się do wystawienia baśni pt. „Czerwony Kapturek”. Po południu nasi goście skorzystali z nowego nowodworskiego basenu.

 


Jednym z celów spotkań młodzieży obu krajów jest integracja, dlatego następnego dnia, we wtorek, grupa polsko – niemiecka zwiedzała z przewodnikiem Starówkę w Warszawie. Wcześniej uczniowie zatrzymali się przy pomniku Powstańców Warszawskich, potem oglądali budynek Sądu Najwyższego przy placu Krasińskich, czytali zapisane na kolumnach paremie prawnicze, czyli krótkie sentencje, pochodzące z dawnych czasów oraz przypomnieli sobie symboliczne znaczenie wagi, atrybutu greckiej bogini sprawiedliwości, Temidy. Na Starym Mieście wyjątkowy nastrój i zabytkowe kamienice wyraźnie zachwyciły naszych gości. Kolejnym miejscem zwiedzania była bazylika Jana Chrzciciela, popularnie zwana katedrą Świętego Jana. Potem wszyscy udali się na zakupy do centrum handlowego Arkadia.

Środa upłynęła pod znakiem mozolnych ćwiczeń ról do przedstawienia opartego na motywach baśni braci Grimm. Uczniowie pojechali też na targ do Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie mieli możliwość sprawdzić swoje nowe umiejętności językowe na poziomie komunikacji. Po południu obie grupy młodzieży pojechały do Łowicza na polskie wesele, gdzie powitali je mieszkańcy w tradycyjnych ludowych strojach. Przybycie pary młodej, uczta i tańce to najważniejsze punkty widowiska, w którym uczestniczyli jako goście. Uwagę wszystkich zwracały przysmaki weselnego stołu: żurek, kaszanka, polskie ogórki, miód, ciasto drożdżowe.

 

Kolejny dzień, czwartek przyniósł nowe atrakcje. W Janówku odbyła się gra terenowa. Gra polegała na znalezieniu tajemniczej skrzynki przy pomocy wskazówek, które zostały zapisane albo po polsku, albo po niemiecku. Cztery pięcioosobowe grupy polsko-niemieckie długo poszukiwały upragnionej skrzynki, w której znajdowało się domino. Dodać należy, że uczniowie musieli ze sobą współpracować, żeby odczytać wskazówkę. Potem nadszedł czas odpoczynku: ognisko, pieczone kiełbaski, chlebek i herbata.
 

Piątek był dniem podsumowania pracy obu zespołów. Tego dnia wcześnie pojechaliśmy na próbę przedstawienia baśni Czerwony Kapturek do Nowodworskiego Ośrodka Kultury, by potem zaprezentować swoje aktorskie umiejętności w języku polskim i języku niemieckim.
Wszyscy aktorzy spisali się na medal, a niezwykłość nastroju i widowiskowość podkreślała piękna dekoracja.

 


Po przedstawieniu wysłuchaliśmy podziękowań dla Wszystkich, dzięki którym doszło do tegorocznej wymiany. Uczniowie nagrodzeni zostali upominkami i dyplomami. Uroczystość zakończyło podpisanie umowy o dalszej współpracy Naszych szkół. Podczas słuchania przemówień i podziękowań powoli zaczęło docierać do nas, że tegoroczna wymiana polsko-niemiecka już się kończy.

Sobota – to dzień pożegnania. Po uroczystym śniadaniu, na którym obecny był dyrektor szkoły, nauczycielki, wszystkie dziewczyny otrzymały małe, symboliczne bukieciki kwiatów. Natomiast goście wręczyli polskiej grupie zbiór baśni Braci Grimm z pamiątkowymi podpisami. Pożegnanie trwało i trwało, choć wszyscy wymienili się telefonami i adresami…
 
 


Dziękujemy dyrektorowi naszej szkoły
p. Zdzisławowi Szmytkowskiemu, burmistrzowi Nowego Dworu Mazowieckiego p. Jackowi Kowalskiemu, wiceburmistrzom:
p. Jackowi Gerelukowi i p. Januszowi Mikuszewskiemu
oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej
p. Krzysztofowi Bisialskiemu
za pomoc w realizacji naszego projektu.

TRZECI PROJEKT- JESSEN 2013

W dniach 02. – 08. czerwca 2013 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów PG i LO gościła w niemieckiej szkole w Jessen, należącej do landu Saksonia Anhalt. To było już trzecie spotkanie Polaków z młodzieżą niemiecką w ramach wymiany językowo – kulturowej. Opiekunami naszej grupy były nauczycielki języków obcych: p. Emilia Napiórkowska, p. Bożena Nalewajk, p. Ewa Szmytkowska.

Pierwszego dnia po długiej, bo prawie jedenastogodzinnej, podróży goście otrzymali drobne upominki, akcentujące wspólne spotkanie, a potem zostali zaproszeni do szkoły na mały poczęstunek. Jak wspomina jedna z uczestniczek wymiany, początek spotkania utrudniała bardzo bariera językowa, w dużej mierze spowodowana tremą. Jednak nie było innego wyjścia, należało po prostu mówić. Po jakimś czasie każdy próbował tworzyć krótkie wypowiedzenia i komunikacja powoli stawała się sprawniejsza. Uczniowie naszej szkoły szybko zapoznali się z niemieckimi kolegami i ich rodzicami. Jeszcze tego dnia spotkali się na wspólnej zabawie w kręglarni. Dzień kończył się wieloma pytaniami, dotyczącymi kolejnych zadań projektu.

Następnego dnia rano obie grupy zostały powitane przez dyrektora szkoły w Jessen, a następnie zwiedzały obiekt. Następnie uczniowie z Polski i Niemiec, w formie gry zespołowej, wzięli udział w konkursie wiedzy o Jessen i jego mieszkańcach. Ważnym wydarzeniem był pobyt u burmistrza miasta, któremu polscy uczniowie wręczyli albumy tematyczne o Nowym Dworze Mazowieckim i zabytkach Twierdzy Modlin. Tego dnia, podczas wycieczki do Spreewald’u, wszyscy uczestniczyli w relaksującym rejsie po labiryncie rzecznym nazywanym „Zieloną Wenecją”.

Następny dzień upływał w malowniczej scenerii sadu, dokąd wszyscy pojechali na rowerach. Tam degustowali sok jabłkowy, bez konserwantów, cukru i wody. Kolejnym punktem ekologicznego dnia było spotkanie z leśniczym, który przygotował dla obu grup atrakcyjne konkursy sprawnościowe, przypominające kręgle. Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody w postaci pięknych, drewnianych figurek: Ann- Christin, Anna Dreszler i Kinga Szmytkowska. Inne atrakcje tego dnia to zwiedzanie manufaktury świeczek, gdzie każdy mógł wykonać własny projekt, nadając ciepłemu woskowi kształt i kolor. Wykonaną własnoręcznie świeczkę młodzi projektanci mogli zawieźć do swojego domu. Wizyta w zamku w Klöden przyniosła kolejne niezapomniane wrażenia związane ze spacerem po tajemniczych, podziemnych lochach, a później wesołą zabawą.

W czwartym dniu wymiany młodzież zwiedzała z przewodnikiem historyczny Potsdam: Dzielnicę Holenderską, mini Bramę Brandenburską, pięknie położony zespół parkowo – pałacowy Sanssouci.. Po południu miały jeszcze miejsce tańce, śpiewy i rozmowy. Każdy chciał jak najmilej spędzić ostatni wieczór we wspólnym gronie.  Grupę polskich uczniów pożegnał dyrektor szkoły i nauczyciele z Jessen, wręczając uczestnikom wymiany pamiątkowe piłki. Jak zawsze w takich chwilach radość przeplatała się ze łzami. Ale wszyscy pocieszali się, że kolejne spotkanie nastąpi za rok, już w maju.
  

mgr Emilia Napiórkowska

SZÓSTY PROJEKT- MODLIN TWIERDZA 2016

W dniach 19.06. – 24.06.2016 odbyła się szósta wymiana młodzieży z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlin Twierdza i Sekundarschule Nord – Jessen przygotowana przez nauczycielki języka niemieckiego: panią Emilię Napiórkowską oraz Bożenę Nalewajk. 


Tegoroczna wymiana obejmowała dwa projekty- „Pokaż, co potrafisz” oraz projekt na Cmentarzu Wojennym w Modlinie Twierdzy związany z kampanią #2gether4more. Oto relacja uczestniczek wymiany: Julii Kurzydło oraz Gabrieli Paszkiewicz:

Dzień 1
W niedzielę około godz.17:00 powitaliśmy przed naszą szkołą niemieckich przyjaciół z Jessen.
Po krótkim zapoznaniu, każdy z nas wraz z gościem udał się do domu, aby odpocząć po podróży. Po kolacji udaliśmy się wszyscy razem na długi spacer po naszym mieście. I tak zakończył się dzień pierwszy.


Dzień 2
Dzisiejszy dzień oficjalnie rozpoczął naszą polsko-niemiecką wymianę młodzieży. Na ten dzień mieliśmy zaplanowane sporo atrakcji. Braliśmy udział w zawodach sportowych, gdzie Polak wraz z mieszkającym u niego Niemcem byli w jednej drużynie. Każdy bawił się świetnie choć walka trwała do samego końca. Stanąć na podium udało się tylko najlepszym, a ono prezentowało się tak:
1. Jakub Ambrozik i Max Hanke
2. Mateusz Rydz i Till Barabas
3. Patrycja Mizerska i Tabea Ockler
Uczyliśmy także swoich niemieckich przyjaciół polskich słów, a nawet układaliśmy na czas mapy naszych państw. UKS Reduta i jego prezes Pan Sławomir Krzeczkowski ufundował pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz drobne nagrody. Następnie nasi goście zostali w szkolę na obiedzie, a my wróciliśmy na krótką chwilę do domu. Przez pogarszającą się pogodę niestety zostały odwołane kajaki, ale nas to nie zasmuciło i przez resztę dnia pokazywaliśmy gościom zakamarki naszej okolicy.


Dzień 3
Ten dzień spędziliśmy w Warszawie gdzie zaplanowano nam grę terenową i inne atrakcje. Zabawa rozpoczęła się około godz. 09:30 podziałem w czteroosobowe zespoły (po dwoje Polaków i Niemców). Każda grupa dostała kopertę z pięcioma stacjami, które wspólnymi siłami musieliśmy wykonać. Gra terenowa odbyła się na starym mieście. Pomimo barier językowych i trudów z rozszyfrowaniem haseł daliśmy wszyscy radę i już o 11:30 wszyscy byliśmy na miejscu zbiórki, choć do końca zadania została nam godzina. Zjedliśmy wspólnie pizzę i następnie udaliśmy się do „Arkadii”, aby oddać się szaleństwu zakupów. Zmęczeni i obładowani torbami wróciliśmy do Twierdzy, gdzie Pan Dyrektor Zdzisław Szmytkowski wraz z paniami kucharkami ze szkoły przygotowali dla nas poczęstunek.


Dzień 4
Bardzo wczesnym porankiem, około godziny 5:30 zgromadziliśmy się wraz z opiekunami grup przed szkołą, aby wspólnie pojechać na lotnisko Warszawa – Modlin, a stamtąd polecieć samolotem do Gdańska. Przed 8 rano wystartowaliśmy i podziwialiśmy przepiękne widoki z samolotu. Niektórzy z nas mieli okazję po raz pierwszy wzbić się ponad chmury i oglądać wszystko “z góry”. Podczas lotu robiliśmy zdjęcia krajobrazów oraz teraz najbardziej znane “selfie” 🙂 Po 25 minutach lotu szczęśliwie wylądowaliśmy w Gdańsku. Zadowoleni, na terenie lotniska powitaliśmy naszą panią przewodnik, która miała nas oprowadzać po Gdańsku. Z lotniska pojechaliśmy pociągiem do Gdańska Głównego. Nasze zwiedzanie było skupione przede wszystkim na Starym Mieście w Gdańsku. Podziwialiśmy dużo zabytkowych budynków i katedr. Mieliśmy okazję, również zobaczyć nazywane przez uczniów “Gdańsk Eye” 🙂 Po zakończonym zwiedzaniu mieliśmy czas na kupienie pamiątek. Naszą wizytę z panią przewodnik zakończyliśmy podczas obiadu w jednej z gdańskich restauracji. Najedzeni, ruszyliśmy na dworzec, aby zwiedzić kolejne miasto naszej wycieczki – Sopot. Wspólnie poszliśmy na molo, a później niektórzy z nas poszli na plażę. Mieliśmy czas na opalanie i robienie zdjęć. Niestety, nadszedł czas w którym musieliśmy opuścić Sopot i ruszyć w drogę na lotnisko w Gdańsku. Uśmiechnięci wsiedliśmy do pociągu i kończyliśmy dzień nad morzem. O godzinie 20:25 wystartowaliśmy do Modlina. Zmęczeni po całym dniu, pojechaliśmy pod szkołę, gdzie później wszyscy rozeszli się do domów. Uważamy, że ten dzień był spędzony przy fantastycznej pogodzie z super atmosferze.


Dzień 5
O godzinie 10 rano rozpoczęliśmy dzień na Cmentarzu Fortecznym w Modlinie Twierdzy. Postanowiliśmy zrobić coś dla naszego miasta. Sprzątnęliśmy pomnik naszego patrona gimnazjum płk Edwarda Malewicza oraz nagraliśmy w związku z akcją #2gether4more filmik, w którym opowiadamy o celu tego przedsięwzięcia. Po skończonych pracach pojechaliśmy autokarem do szkoły i odbyły się zawody w strzelaniu z wiatrówek., przygotowane przez pana Czesława Stępińskiego. Każdy z nas mógł się sprawdzić w dość niełatwym zadaniu. Po oddanych strzałach pierwsze miejsce zajęła Julia Rak wraz ze swoją koleżanką z Niemiec z wynikiem 30 punktów. Po rozrywce poszliśmy do domów. O godzinie 14 wspólnie zjedliśmy pożegnalny obiad w stołówce szkolnej. Po obiedzie nadszedł czas na zaprezentowanie swoich projektów, na które mieliśmy 3 dni. Patrycja Mizerska z koleżanką Tabeą zinterpretowały piosenkę Ich Troje. Sylwia Wieczorek, Julia Kurzydło i Jakub Ambrozik wraz ze swoimi gośćmi: Lizą, Leną i Maxem zrobili plakat na temat naszej wymiany. Tradycyjne, polskie ciasto – szarlotkę przygotowała Gabrysia Paszkiewicz
z Larą. Natomiast Mateusz Rydz z Tillem przygotowali informacje o dwóch popularnych klubach piłkarskich: o Legii Warszawa i Bayernie Monachium. Nadszedł też czas na trochę humoru, który nam zafundowała Jagoda Jandy z Florianem, którzy przygotowali 5 żartów o Polsce i Niemczech. Największym hitem ze wszystkich projektów okazała się maskotka w barwach Polski i Niemiec wykonana przez Julię Rak z pomocą jej mamy i koleżanką Emily. Po zaprezentowaniu wszystkich projektów, nasze koleżanki z Jessen zaprezentowały nam “Cup song” oraz Magdalena Wacko przepięknie wyrecytowała wiersz w języku niemiecki. Nadszedł czas na pożegnanie. Pan dyrektor Zdzisław Szmytkowski pożegnał miłymi słowami młodzież z Jessen oraz ich wychowawczynie. Dowiedzieliśmy się, że nasza 7 wymiana polsko-niemiecka będzie miała związek ze zwierzętami. Po zrobieniu ostatniego, wspólnego zdjęcia wszyscy rozeszliśmy się do swoich domów.

Dzień 6
Po 6 dniach gościny uczniów z Jessen, nadszedł czas rozstania. O godzinie 7:40 zebraliśmy się przed szkołą, aby po raz ostatni w tym roku spędzić razem chwile. Pojawiły się również u niektórych łzy w oczach. Cała grupa z Niemiec wsiadła do swojego autokaru i pojechała z powrotem do Jessen. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy włożyli dużo czasu i serca w przygotowaniu całej wymiany. Niektórzy z nas, za rok wyjadą do Jessen, aby kontynuować swoją przygodę z wymianą polsko – niemiecką. Uważamy, że ta wymiana była fantastycznym czasem spędzonym w świetnym gronie. Do zobaczenia za rok!
14 maja 2017 odbędzie się siódma wymiana polsko – niemiecka, która już jest zaplanowana przez naszych przyjaciół i ma swój temat – „Zwierzęta najlepszym przyjacielem człowieka”.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam finansowo przy realizacji tegorocznego projektu, tj.:
– Miastu Nowy Dwór Mazowiecki – Panu Burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Panu Krzysztofowi Bisialskiemu – za sfinansowanie wycieczki lotniczej do Gdańska.

– Panu Dyrektorowi Zdzisławowi Szmytkowskiemu – za ogromną pomoc, wspaniale pomysły i poświęcony czas.

– Marketowi budowlanemu „Mrówka” – właścicielowi Panu Dariuszowi Żułtakowi za ufundowanie materiałów do odnowienia pomnika patrona naszej szkoły oraz ułożenia kompozycji kwiatowej na Cmentarzu Wojennym w Modlinie Twierdzy.

– Cukierni „Duet” za ufundowanie pysznego tortu.

– Cukierni „Szarow” za ufundowanie 60 pączków.

– Fundacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży – za sfinansowe wsparcie naszego projektu.
DZĘKUJEMY!!!

SIÓDMA POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA JESSEN – MODLIN

W dniach 14.-19.05.2017 grupa 12 uczniów z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlin Twierdza przebywała pod opieką nauczycielek języka niemieckiego pani Emilii Napiórkowskiej i pani Bożeny Nalewajk na wymianie w Niemczech, w Jessen. Program związany był ze zwierzętami – „Tierisch beste Freunde”. W poniedziałek po przywitaniu przez Dyrektora Sekundarschule – Nord Jessen wymieniliśmy prezenty. Polscy uczniowie dostali worki na buty i książki o Berlinie, a niemieccy uczniowie śmieszne kapcie – emotikonki. Wszyscy mieli dużo radości przy wspólnych zdjęciach prezentując swoje zabawne obuwie. Po uczestnictwie w niemieckich lekcjach, przyszedł czas na pracę nad projektem. Uczniowie wykonywali pamiątkowe albumy ozdobione własnoręcznie zrobionymi stemplami-zwierzątkami. Zostaliśmy również zaproszeni do Burmistrza Miasta Jessen, który opowiedział nam o mieście – jego historii, położeniu, przemyśle oraz rolnictwie. Uczniowie zwiedzili w nietypowy sposób centrum miasteczka – gra terenowa. Odpowiedzi na pytania dot. miasta mogli poszukać w mieście, bądź zapytać mieszkańców. Za swoją pracę uczniowie otrzymali punkty, które zdecydowały o zwycięstwie – pierwsze miejsce zajęli Karol Żurek i jego gospodarz Filip. Dyrektor szkoły ufundował pamiątkowe dyplomy i nagrody.
We wtorek uczniowie kontynuowali prace nad projektem. Przed południem odbyła się ciekawa lekcja w szkole psów. Uczniowie dostali zadania do wykonania. Zwiedzili szkołę psów, obserwowali tresurę zwierząt oraz sami mogli spróbować szkolić swojego podopiecznego. Po południu odbył się zacięty trening na kręgielni. Właściciel kręgielni ufundował puchary. Największa suma zdobytych punktów przez parę (uczeń polski i jego niemiecki kolega) zadecydowała o zwycięstwie – pierwsze miejsce – Jagoda Jandy i jej koleżanka Anabel.
W środę pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Berlina. Podróż statkiem, rzeką Sprewą, okazała się świetnym pomysłem na zwiedzenie Berlina. Po wspólnym obiedzie udaliśmy się na zwiedzanie miasta – wieża telewizyjna – Berliner Fernsehturm, Alexanderplatz, Tiergarten. Na szczęście pogoda nam dopisała. Zmęczeni, ale zadowoleni późnym wieczorem wróciliśmy do Jessen.
Czwartek spędziliśmy w gospodarstwie, w Arnsdorf. Uczniowie zostali podzieleni na klika grup – obieranie owoców i warzyw na obiad, nauka słówek polskich i ich niemieckich odpowiedników, zdobienie toreb filcowych, zwiedzenie zagrody dla zwierząt i ogrodu, oraz wykonanie z drewna jeleni. Po obiedzie odbyło się rozdanie nagród, dyplomów oraz prezentacja projektu.
W piątek zostaliśmy zaproszeni na uroczystość zakończenia 10-tych klas. Było śmiesznie, wesoło i kolorowo. Uczniowie ostatnich klas zrobili bardzo dużo pozytywnego hałasu! Niestety przyszedł czas pożegnań. Nikt nie miał ochoty wsiąść do autobusu. Polały się łzy, które są prawdziwym dowodem nawiązania wspaniałych przyjaźni. Uczniowie zaprosili swoich gospodarzy do Modlina. Następna wymiana odbędzie się w kwietniu 2018, a tematem jej będzie Kopernik – polski astronom. Już teraz wszyscy czekamy na następną, już ósmą, wymianę polsko – niemiecką. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY Panu Burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu za wsparcie finansowe, bez którego nie mogłaby odbyć się ta wspaniała przygoda dla uczniów. Panu Dyrektorowi Zdzisławowi Szmytkowskiemu za ogromną pomoc i poświęcony czas, rodzicom za wsparcie finansowe i organizacyjne. Nasza wymiana została również wsparta finansowo przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

mgr Emilia Napiórkowska