Wyprawa w Góry Świętokrzyskie – zielona szkoła klas 5 i 6 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim

             W dniach 11- 13 maja 2022 roku uczniowie klas: 5a,b i 6a wraz z opiekunami: B. Siwek, A. Biegaj, A. Kamińską i A. Kielarem Zespołu Szkolno – Przedszkolnego na 4 w Nowym Dworze Mazowieckim wybrali się na pełną atrakcji wyprawę po Kielecczyźnie.

Kiedy minęliśmy płaskie tereny Mazowsza, naszym oczom ukazały się malownicze wzniesienia najstarszych gór w Polsce. Pierwszym celem zwiedzania była Jaskinia Raj. To niezwykłe miejsce dostarczyło nam wielu wrażeń. Dowiedzieliśmy się o datowaniu stalaktytów stalagmitów oraz o echolokacji stosowanej przez nietoperze. Później poznaliśmy życie naszych praprzodków w Centrum Neandertalczyka. Zwiedziliśmy zamek w Chęcinach. Ta warownia wybudowana przez Wacława II króla Czech i Polski, zaimponowała nam swoją wielkością. Najwięcej atrakcji przyniosła sala tortur, w której można było wejść do klatki wstydu, położyć się na gilotynie, czy zostać zakutym w dyby. Wieczorem dotarliśmy do miejsca naszego zakwaterowania, czyli Kompleksu Świętokrzyska Polana.

Drugiego dnia zaplanowaliśmy wyprawę na Święty Krzyż, Łysą Górę i obserwację gołoborzy. Droga była trudna, ale wszyscy dzielnie wspięli się na wzniesienie. Na Świętym Krzyżu zwiedziliśmy Klasztor Oblatów Maryi Niepokalanej. Sprawdziliśmy, czy na Łysej Górze pozostały ślady po sabatach czarownic i zobaczyliśmy gołoborza. Stąd na punkcie widokowym mogliśmy podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich. U podnóża Łysej Góry zwiedziliśmy wioskę słowiańską. Poznaliśmy pracę: kowala, rymarza, tkacza, zielarza, garncarza. Braliśmy udział w warsztatach, które przybliżyły nam życie w słowiańskiej wiosce i i wymierające zawody. Po powrocie do ośrodka odwiedziliśmy park miniatur.

Ostatniego dnia zwiedziliśmy Ocenikę i wystawę owadów. W Oceanice podziwialiśmy rafę koralową, ukwiały i barwne rybki. Wystawa owadów dostarczyła nam wielu wrażeń, bo niektóre owady mogliśmy wziąć na ręce. Uczniowie głaskali: patyczaki, krocionogi, modliszki i straszaki.

Dużo atrakcji przyniosła Kraina Zabawy, gdzie uczniowie skakali na trampolinach i korzystali z atrakcji wodnych.

Później pojechaliśmy do Oblęgorka, dworku sprezentowanego przez naród polski Henrykowi Sienkiewiczowi. Tam poznaliśmy historię podróży pisarza i szczegóły z jego życia prywatnego.

Wróciliśmy wieczorem pełni wrażeń i nowej wiedzy.

Tekst i foto ZSP nr 4 – mgr A. Kamińska