Obóz profilaktyczno – rekreacyjny dla dzieci i młodzieży pod patronatem UKS „REDUTA” z Modlina Twierdzy

W dniach 29.01 –  05.02. 2022 r. tj. w pierwszym tygodniu ferii zimowych grupa 41 dzieci i młodzieży pod patronatem UKS „REDUTA” uczestniczyła w obozie profilaktyczno – rekreacyjnym w Poroninie. Pogoda tego roku była typowo zimowa, piękna śnieżna aura.

Podczas wyjazdu zapewniono uczestnikom dużo atrakcji. Program realizowano pod kierunkiem kadry pedagogicznej: Pani B. Siwek – kierownika wyjazdu, oraz Pań wychowawczyń: A. Biegaj i E. Napiórkowskiej oraz Pana Sławomira Krzeczkowskiego – prezesa UKS Reduta, a także  innych specjalistów w zależności od odbywających się zajęć, w tym instruktorów narciarstwa.

Upowszechniano sporty zimowe, narciarstwo isnowboard w grupach podstawowej i zaawansowanej na stokach w miejscowości Poronin – Suche, Rusiń-ski, w Białce Tatrzańskiej na Kotelnicy oraz w Jurgowie

 Ponadto młodzież uczestniczyła w grach i zabawach na śniegu, zjazdach na oponkach, odnajdując trasę do wyjścia z labiryntu z lodu, przełamując własne lęki i obawy .

Dzięki  udziałowi w obozie u uczestników pogłębiono wiedzę profilaktyczną na temat konsekwencji związanych z różnego rodzaju zagrożeniami, hejtem, depresją, ponadto wzmocniono przekonanie o możliwości radzenia sobie z naciskami społecznymi zachęcającymi do spożywania środków odurzających, poprawie uległa akceptacja własnego „Ja”, umiejętność współdziałania w grupie, oraz wszechstronny rozwój psychofizyczny. Zajęcia prowadzono w formie warsztatów profilaktycznych i   interpersonalnych oraz wplatano w szereg działań programowych. .

Pracy zespołowej i profilaktycznej sprzyjał relaks, którego nie zabrakło w czasie kąpieli z elementami odnowy biologicznej na basenach termalnych w Termach Chochołowskich.

Podczas obozu grupa uczestniczyła także w wycieczce do Zakopanego, gdzie oglądano najbardziej popularne elementy tegoż miejsca w tym Krupówki, gdzie oprócz tradycyjnych pamiątkowych zakupów uczestnicy poszukiwali elementów folkloru góralskiego, podziwiali panoramę Tatr, poznawali architekturę i styl góralski.

W ośrodku natomiast, młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach artystycznych w ramach, których poznawano gwarę miejscową, stroje góralskie i muzykę podczas wieczoru regionalnego.

Dodatkowo czas wypełniały rozgrywki w tenisa stołowego, piłkarzyki,  oraz konkursy wiedzy „1 z 10”, zręcznościowo – logiczne czy popisy umiejętności wokalnych i tanecznych.

Uczestnicy obozu otrzymali pamiątkowe gadżety, a laureaci konkursów zdobyli tematyczne nagrody, które częściowo pozyskaliśmy od sponsorów – rodziców za co bardzo dziękujemy.

Dziękujemy także władzom miasta Nowy Dwór Mazowiecki za przekazanie dofinansowania z dotacji inwestycji związanych z realizacją zadania publicznego, które pozwoliło na sfinansowanie kosztów transportu uczestników do Poronina i z powrotem, oraz przejazdów lokalnych, a także Pani E. Boczkowskiej i Pani I. Kuczera za merytoryczną oprawę, prezesowi UKS REDUTA  Panu S. Krzeczkowskiemu za pomoc w organizacji przedsięwzięcia,  oraz Dyrektorowi Zespołu Szkół Panu Z.  Szmytkowskiemu za wsparcie, a także rodzicom, którzy sprawili swoim pociechom wiele radości.

Tekst i foto UKS Reduta – kierownik obozu B. Siwek